bgzychbg0
с. Переволочна
 
Село Переволочна, відоме як стародавнє поселення, розташоване в долині річки Удай. Назва села походить від слова «переволока» і вказує, що саме тут, на тихоплинному Удаї, і був «волок для суден». Щоб не об'їжджати сім кілометрів коліном ріки, човни перетягували-переволікали на інший берег. На місці переволоки суден і з'явилися перші поселенці.
Пращури переволочанців були свободолюбиві, непокірні. І саме за це село зруйнували татаро-монгольські завойовники. Сотенне містечко війська козацького відродилося на початку XVII століття і тоді належало князям Вишневецьким. У XIX столітті село перейшло  поміщикам Милорадовичам, які мали тут маєток, економію. І зараз колишні землі панів називають Трест.
 
 Об’єкти для огляду:

   


 

Дерев'яна Спасо-Преображенська церква (19ст.)

Преображенська церква — дерев'яний  православний  храм у селі Переволочній Прилуцького району  Чернігівської області.

Дерев'яну Преображенську церкву в Переволочній збудували на початку ХХ століття.

Храм — у типовому стилі Чернігівської єпархії Відомства православного сповідання Російської імперії ХІХ століття. Доволі велика проста культова споруда з однією складною банею. Баня має деякі архітектурні риси бароко.

Поряд із церквою збереглися цегляні ворота, зведені 1914.

З початку 2000-них безальтернативно надана у користування представникам Харківського Розколу - релігійної групи Володимира Сабодана, де ними запроваджено низку неканонічних правил (зокрема, богослужіння церковно-словянською мовою з московською вимовою).

 

 

- Садиба Милорадовичів, вихідців з Сербії - (19ст). Цікава історія роду.

У цьому тихому куточку чудом і досі збереглося іще одне заповідне містечко – садиба панів Милорадовичів. Цей рід, ще за царя Петра прибився в наш край з далекої Сербії. Брати Гаврило і Михайло Милорадовичі командували полками сербських гусар, перейшовши разом з ними на службу до російських царів під час російсько – турецьких війн. Вони так і не повернулися до батьківщини, а лишилися в Україні.

До садиби ведуть ворота з масивними пілонами. В глибині двору чималенький одноповерховий панський будинок з чотириколонним порталом, широкими східцями. На подвір'ї праворуч від будинку на початку саду стоїть унікальна споруда – велика дерев'яна, рублена комора для зерна. Вона квадратна в плані з піддашком, зі сходами на другий поверх. Збудована з гладко обтесаних дубових брусів, щільно припасованих один до одного. Це унікальна пам'ятка народної архітектури.

2 3 SDC10091


 

- Неповторне заповідне урочище «На Прусах» 

 

- Унікальна етнографічна пам'ятка – двоповерхова дерев'яна рублена комора (19 ст.).

 

- Парк з альтанкою та містком через річку, липова алея. Мальовничі краєвиди. Рекреаційний куточок для відпочинку «Будинок лісника».

PICT0009 5 6

 

Розроблено в рамках проекту «Freedom»