bgzychbg0

Селище Ладан

– одне з найдавніших сіл Прилуччини. Розташоване в східній частині району на правому березі ріки Удай. Давня назва – Ладин, з 1930 року став зватися Ладан.

Час заснування відноситься до XI століття. Вперше згадується в 1603 р., коли тут було засновано Ладинський Покровський монастир. Назва Ладин походила від старослов'янської богині Ладо, скульптурне зображення якої знаходилось тут же, на Гуляй-горі. Це богиня весілля, згоди, любові й благополуччя. На її честь щорічно з 25 травня по 25 червня відбувалися свята-гульбища. Після тяжкої праці народ збирався з навколишніх сіл – близьких і далеких.

 Об’єкти для огляду:


 

 Свято-Покровський собор. Свято-Вознесеньска церква. Джерело.

До революції Ладан – типове українське село, яких тисячі в Україні. Але Ладан мав і свою особливість – тут був монастир. Ладинський Покровський монастир заснований як скит одночасно з Густинським монастирем на початку XVII століття на землях князів Вишневецьких, поблизу міста Прилуки. Спочатку називався Підгірським і діяв як чоловічий, з 1619 – жіночий. Фундаторка Раїна Могилянка (мати магната Вишневецького, двоюрідна сестра Київського Митрополита Петра Могили), передала монастиреві село Ладан. У 1763 році монастир було зачинено, а в 1817 році він був відновлений.

Під час революції 1917 року монастир було ліквідовано, а натомість у жовтні 1928 року, за рішенням уряду, утворено Трудову комуну ДПУ УРСР для молодих правопорушників, що залишилися без притулку. Комуна росла,  виробництво розширювалось, впроваджувалась нова, більш складна техніка, росли і комунари. Через 10 років потреба в Комуні відпала. Комуна була перетворена на державне підприємство – завод «Протипожежного устаткування» (пізніше об'єднання «Пожмашина»).З будівель монастиря збереглися: Покровський собор, збудований 1765 року в стилі бароко, Миколаївська церква (середина ХІХ ст.), келії, в яких мешкали монахи (нині квартири), залишки муру та підземний таємний хід. Зараз ведуться реставраційні роботи на території монастиря по відродженню Свято-Покровського собору. З 2003 року частково діє Свято-Вознесенська церква.

monastr4dz


 

 Ставок "Возгребельне".

В Ладані є ставок – це місце називається Возгребельне. Тут завжди проходить свято Івана Купала. Біля ставка розпалюють велике багаття, а люди, котрі поприходили гуляти, кожен собі розкладає невеличке вогнище. Виходить так, що велике багаття горить унизу, а сотні маленьких вогників – по горбах між стрункими березами. Хто хоч раз побував на цьому святі, обов'язково захоче потрапити сюди ще і запам'ятає його на все життя. 

3 2 1


 

 Зона відпочинку "Сосна" та "Сокільне"

Також можна добре відпочити на березі Удаю, який поблизу Ладана особливо чистий і глибокий. Звідси й беруть свій початок водні одноденні та дводенні маршрути на байдарках, які занурять вас у світ первозданної природи.

3 2 1

Розроблено в рамках проекту «Freedom»