bgzychbg0

с. Валки

З крутих пагорбів спускаючись у долину, впродовж багатьох віків біля тихоплинного Удаю розкинулось село Валки. Існує легенда, які першими поселенцями села були чумаки, що їздили на південь України за сіллю. Одна з чумацьких валок зупинилась тут на відпочинок. Подорожніх привабила широка річка Удай, яка була в той час, наче озеро, а береги вкриті розкішною зеленню. Луки та ліси оточували цей благодатний край. Деякі чумаки залишалися тут жити, обзаводилися господарством. І стало село називатися Валки - від чумацьких валок.

Основними жителями Валок були козаки. Із Універсалу Богдана Хмельницького, даного Густинському монастирю в 1649 році видно, що право на помел у Валківському водяному млині віддано монастирю при Вишневецьких. Богдан Хмельницький підтвердив це право 8 жовтня 1649 р., але самим селом монахи не встигли заволодіти, бо воно ввійшло до складу ратушних сіл. З 1738 р. Валки були віддані у рангове володіння генеральному судді М. Забілі. Але, як свідчать документи, вже на наступного року із села пішло 32 господарі. Видно, дуже „круто” взявся господарювати цей поміщик. Валки знаходились у володінні М. Забіли до його смерті. Пізніше село було віддане полковнику Андрію Горленку, який передавав його далі своїм спадкоємцям.

Є куток у Валках, куди зараз веде одна дорога через місток. Його називають „Острів”. Досить романтично звучить фраза: „Я живу на острові”.

 Об’єкти для огляду:


 

Урочище "Довге" та криниця "Надія"

dsherelovidnovЗа Валками, в урочищі «Довге», згідно переказів, була пристань – місцеві мешканці й досі знаходять там уламки амфор. В урочищі ранньою весною квітують адоніс, первоцвіт весняний, сон чорніючий, гіацинт мишачий, дика цибуля. Облюбували це урочище птахи: чапля біла, руда, сіра, качки, соловей та сови.

Біля села Валків є криниця – пам’ятка історії. Ще у ХVІІІ столітті вона напувала своєю водою і українців, і шведів, які в той час були на нашій землі. Тамувала спрагу людям багато-багато літ. Криницю почистили, посадили дерева та кущі. Є повір’я: якщо відроджується криниця, відроджується народ.

 

Церква на честь Святого Архистратига Михаїла

valkiНа жаль, не збереглася пам’ятка архітектури 1752 року – Михайлівська церква села Валки. На сьогодні, на період будівництва нового храму в прицерковному приміщенні того часу проходять богослужіння. Новозбудована церква села Валки поки ще не діюча. Всередині церкви триває добудова.

Розроблено в рамках проекту «Freedom»