смт. Мала Дівиця
На півдні Чернігівщини, в двадцяти кілометрах від м. Прилук, лежить селище Мала Дівиця. Легенди дійшли до наших днів щодо походження назви села. Одна з них про те, як багатий поміщик подарував село і прилеглі до нього землі меншій дочці. А сусіднє село з угіддями дісталося старшій дочці, від чого виникла назва села - Велика Дівиця.
У 1962 році на території нинішнього селища проводили розкопки, які переконливо довели, що ще в II - IV ст. нашої ери тут були поселення слов'ян. Ще й зараз у В. Дівиці збереглися городища. За переказами, в цьому колишньому городищі мешканці оборонялися від монголо-татар.
Перші згадки про село у рукописних джерелах датуються 1550 роком. У XVII ст. мешканці Малої Дівиці брали участь у визвольній війні проти шляхетської Польщі, бо в 1649 році в Реєстрах Війська Запорізького серед сотень Прилуцького полку значиться і Малодівицька.
Об’єкти для огляду: |
Пам'ятний знак козацькій сотні
Небайдужі жителі селища Малої Дівиця та навколишніх сіл, а також справжні ентузіасти серед представників влади та патріотично налаштовані земляки приудайського краю виношували у планах зведення пам’ятника козакам Дівицької сотні Прилуцького полку, учасникам національно-визвольної війни українського народу 1648 – 1657 років з повним списком прізвищ та імен.
Цьому передувала велика дослідницька краєзнавча робота відомого на Прилуччині краєзнавця, цінителя історичної спадщини рідного краю, учителя і патріота Олександра Лозового. Будучи автором інших книг, він написав цінну книгу про історію селища «Мала Дівиця. Історія села. Частина 1. З найдавніших часів до кінця 18 століття». Добірні зерна ініціативи земляків упали в добротний грунт підтримки і всілякої допомоги посадових осіб органів місцевого самоврядування району. Найбільше опікувався ходом проведення робіт і координував їх заступник голови районної ради Микола Синенко. Він сам особисто доклав немало зусиль у досягненні мети – «Пам’ятному знаку бути»!
У рамках можливого і неможливого був розроблений проект, залучалися спонсори, збиралися добровільні благодійні внески… На звернення небайдужі співвітчизники приєдналися до цієї благородної акції, що має виключно важливе значення для збереження нашої спільної історичної пам’яті, для майбутнього селища і всієї України та виховання нашого молодого покоління в дусі патріотизму і любові до своєї Батьківщини.
Свято-Троїцька церква
Церква збудована до 1725 року. До 1815 року діяла церковно парафіяльна школа в якій навчалося 50 учнів. Закрита за часів радянської влади. З 1997 року в новоствореній церкві почали проходити богослужіння.